Nowe obostrzenia: nauka zdalna w klasach 1-3, sklepy w galeriach handlowych zamknięte

0

Trwa konferencja prasowa – wpis aktualizowany

Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas. – rozpoczyna konferencję Mateusz Morawiecki.

Restrykcje są niezbędne – zapowiedział Morawiecki i zaapelował o pozostanie w domach.

Szkoły

Rozszerzenie nauczania zdalnego na klasy od 1 do 3 szkół podstawowych. Przedłużenie nauczania zdalnego dla klas pozostałych.

Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy również dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – 500 zł.

Kultura

Teatry, kina, muzyki, galerie zostają zamknięte!

Handel

Handel – w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

Turystyka

Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.

Nowe obostrzenia mają wejść w życie od najbliższej soboty i mają trwać do 29 listopada.

 

Czy możliwy pełny lockdown?

Premier zapowiedział, że jeżeli będzie powyżej 50 przypadków na 100 tys. obywateli to będzie wprowadzony lockdown, a jak, 70-75 na 100 tys., to narodowa kwarantanna.

Wciąż mamy duże rezerwy sprzętu. Ponad 1000 wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31% łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas – odpowiada premier Morawiecki.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się.

Narodowa kwarantanna będzie oznaczała poważne ograniczenie działalności gospodarczej – dodaje minister zdrowia.

Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.

Wiele instytutów przestrzega o kolejnych falach pandemii. Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gosp. w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu.

Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – apeluje premier.

To nie jest czas na niesnaski, to nie jest czas na kłótnie czy dyskusje światopoglądowe – to jest czas na ratowanie życia – dodaje Minister Zdrowia. Należy zadać sobie pytanie co każdy z nas może zrobić żeby zahamować pandemię!

Przede wszystkim zostańmy w domu – apeluje Adam Niedzielski. Wychodźmy z domu tylko wtedy gdy jest to konieczne, ograniczmy kontakty towarzyskie!

Tylko będąc osobno teraz, mamy szansę być razem w przyszłości – zaapelował Minister Zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.