Różne poziomy ekspresji genu RNF5 wpływają na przebieg mukowiscydozy

UC San Diego Health Sciences
0

U niektórych pacjentów z mukowiscydozą mimo identycznych mutacji CFTR przebieg choroby jest inny, wolniejszy, a liczba infekcji mniejsza. Naukowcy z University of California San Diego School of Medicine odkryli niedawno, że zmiany genetyczne tłumiące ekspresję genu zwanego RNF5 , dają prawdopodobne wytłumaczenie tej sytuacji.

W badaniu opublikowanym 10 grudnia 2019 r. W czasopiśmie naukowym eLife zespół naukowców informuje, że osoby z mukowiscydozą, które mają w swoim genomie określone warianty genetyczne obniżające ekspresję RNF5, mają też więcej zmutowanych białek CFTR na powierzchni komórek. Naukowcy stwierdzili, że nawet jeśli białko CFTR nie jest całkowicie funkcjonalne, to zwiększona ilość tych białek poprawia funkcjonowanie kanałów chlorkowych, łagodząc objawy i spowalniając rozwój choroby.

Objawy mukowiscydozy można znacznie poprawić dzięki stosunkowo nowym lekom, które zwiększają funkcję CTFR (leki przyczynowe, modulatory, korektory CFTR). Są jednak dwa zastrzeżenia: Leki są niezwykle drogie i nie działają u wszystkich pacjentów. Być może wykorzystanie wiedzy na temat RNF5 pomogłoby zwiększyć skuteczność działania tych leków i rozszerzyć grupę potencjalnych pacjentów.

Gen RNF5 znajduje się w kompleksie genowym głównego układu zgodności tkankowej (MHC od ang. major histocompatibility complex). Geny w tym regionie kodują białka, które są reprezentowane na powierzchni większości komórek w organizmie człowieka. Odgrywają ważną rolę w reakcji organizmu na infekcje. Naukowcy od dawna wiedzą, że każdy ma swój własny “zestaw” genów MHC i czyniąc nas mniej lub bardziej podatnymi na infekcje lub choroby autoimmunologiczne.

Naukowcy zastosowali nowe podejście do analizy wariantów genów MHC, grupując je. Dzięki temu zespół mógł łatwiej zidentyfikować powiązania między zmiennością genetyczną, poziomem ekspresji genów i ich wpływem na różne choroby. Naukowcy zastosowali to podejście do sekwencjonowania całego genomu indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych pochodzących od 419 osób. Przełożyło się to na zbadanie ponad 4000 loci, z których zidentyfikowano 180 związanych z wariantami w regionie MHC.

„Wiemy, że istnieje związek między genami MHC a kolonizacją bakteryjną u pacjentów z mukowiscydozą, ale nikt nie wiedział, dlaczego” – powiedziała Kelly A. Frazer, profesor pediatrii i dyrektor Instytutu Medycyny Genomowej w UC San Diego School of Medicine.

„Zakładaliśmy, że było to spowodowane zaangażowaniem MHC w układ odpornościowy. Ale teraz wiemy, że to prawdopodobnie nie jedyny mechanizm. Różne poziomy ekspresji RNF5 mogą również odgrywać ważną rolę w tym mechanizmie”.

„Badanie to ujawniło nowy aspekt mukowiscydozy – taki, który może prowadzić do projektowania i opracowywania nowych leków oraz umożliwić klinicystom lepsze dostosowanie leczenia” – powiedział dr Matteo D’Antonio, naukowiec z laboratorium profesor Frazer.

Zdaniem naukowców obniżenie ekspresji genu RNF5  jest prawdopodobnym mechanizmem leżącym u podstaw opóźnionej kolonizacji przez gronkowca złocistego Staphylococcus aureus i pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa.

fot. UC San Diego Health Sciences

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.