NaukaOdkrycia i badania

Probiotyki Lactobacillus rhamnosus GG wpływają pozytywnie na pracę wątroby

Wyniki nowych badań naukowych sugerują, że probiotyki mogą poprawić nie tylko pracę naszych jelit, ale również wątroby.

Do tej pory „probiotyki badano najintensywniej w kontekście układu żołądkowo-jelitowego, a nie wątroby” – powiedział Bejan Saeedi, doktorant z Emory University, który przeprowadził badania na temat wpływu probiotyków na pracę wątroby.

Saeedi przedstawił wyniki swoich badań podczas corocznego spotkania American Society for Investigative Pathology w trakcie konferencji Experimental Biology, które odbywa się w dniach 21-25 kwietnia w San Diego, w USA.

Saeedi i jego koledzy skupili się na badaniu probiotycznej bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (znanej jako LGG albo ATCC 53103), gatunku powszechnie występującego w wielu probiotycznych preparatach dostępnych bez recepty. Przez dwa tygodnie dawali myszom pokarm z LGG, a następnie badali, w jaki sposób wątroba reagowała na wysoką dawkę paracetamolu.

Przyjmowanie zbyt dużej ilości paracetamolu może spowodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć, w wyniku stresu oksydacyjnego. Jednak naukowcy odkryli, że myszy otrzymujące leczenie probiotyczne doznały mniejszych uszkodzeń wątroby, w porównaniu z myszami, które nie otrzymywały probiotyków.

„Podawanie probiotyku LGG myszom poprawia odpowiedź przeciwutleniającą wątroby, chroniąc ją przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powstałymi w wyniku działania leków, takich jak paracetamol” – wyjaśnił Saeedi.

Wcześniejsze badania prowadzone przez kolegów Saeediego wskazują na rolę białka o nazwie Nrf2, które reguluje ekspresję genów zaangażowanych w zwalczanie wolnych rodników.

Inne, wcześniejsze badania na myszach wykazały, że LGG może chronić przed alkoholową chorobą wątroby i niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby.

Potrzebne są jednak dalsze badania, w tym badania kliniczne z udziałem ludźmi.

Źródło: Konferencja Experimental Biology 2018

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button