Wielka Brytania: rodziny pacjentów z mukowiscydozą chcą sprowadzać tańszy lek generyczny z Argentyny

0

Jak donosi gazeta “The Guardian”, brak widocznego postępu w negocjacjach między brytyjskim NHS a firmą Vertex i co za tym idzie brak refundacji leków nowej generacji w Wielkiej Brytanii, sprawił że rodziny pacjentów z mukowiscydozą zaczęły poszukiwać innych, alternatywnych źródeł leków w tej chorobie.

Jak podaje portal “New Scientist”, Vertex nie ma patentu na lek Orkambi w Argentynie, dlatego firma farmaceutyczna Gador legalnie produkuje tam tańszą wersję tego leku i sprzedaje ją za około 23 000 funtów rocznie (według The Guardian jest to 70-80% mniej niż oficjalna, katalogowa cena Orkambi).

Rodziny osób chorych na mukowiscydozę w UK apelują o zakup tańszych, generycznych leków z Argentyny powołując się na przepisy prawne umożliwiające pominięcie praw patentowych Vertex w przypadku ważnego interesu publicznego. Wymienia się również możliwość przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań klinicznych, w których legalne byłoby zastosowanie leków generycznych. Nie wiadomo czy rząd Wielkiej Brytanii zdecyduje się na takie kroki. Dlatego rodziny osób chorych na mukowiscydozę powołały “Cystic Fibrosis Buyers Club”, stowarzyszenie które miałoby się podjąć negocjacji w sprawie obniżenia ceny leku generycznego z Argentyny do poziomu 18 tysięcy funtów rocznie i pomóc w “prywatnym / na własną rękę” zakupie leków dla pacjentów w Wielkiej Brytanii.

Z całym artykułem możecie zapoznać się na stronie The Guardian: https://www.theguardian.com/society/2019/jun/04/families-create-buyers-club-for-cut-price-cystic-fibrosis-drug

Na podstawie: “The Guardian” oraz “New Scientist” (UK).

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.