Rabka-Zdrój w czerwonej strefie covidowej

0

Od 21 sierpnia nowa lista powiatów i miejscowości objętych obostrzeniami. Rabka-Zdrój razem z całym powiatem nowotarskim będzie w czerwonej strefie covidowej.

W kategorii czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, wieluński, rybnicki, Rybnik i lipski – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ poinformował, że w tzw. kategorii czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski (woj. małopolskie), wieluński (woj. łódzkie), rybnicki, Rybnik (woj. śląskie) i lipski (woj. mazowieckie).

Powiat lipski dotychczas był w kategorii zielonej, obecnie znalazł się w czerwonej z powodu dużej liczby zakażeń w domu pomocy społecznej.

“Obecnie w obu kategoriach mamy 19 powiatów – 7 w czerwonej i 12 w żółtej” – poinformował Kraska.

W strefie żółtej znalazło się 12 powiatów i miast na prawach powiatu: tatrzański, jarosławski, przemyski, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, radziejowski, Żory, Ruda Śląska i Biała Podlaska – poinformował Waldemar Kraska.

Dodał, że w obu kategoriach, tzn. w strefie czerwonej i żółtej obecnie mamy łącznie 19 powiatów: 7 w czerwonej, 12 w żółtej. Pojawiły się tzw. alerty.

“To są miejsca, które prawdopodobnie za tydzień mogą znaleźć się w tych dwóch kategoriach.

W “czerwonych” powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W “żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.