Prof. Adam Barczyk nowym Prezesem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc
Prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk, wybitny specjalista w dziedzinie pneumonologii, został wybrany na Prezesa Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP) na kadencję obejmującą lata 2026–2030. Jego nominacja stanowi istotny krok w kierunku dalszego rozwoju polskiej pneumonologii oraz wzmocnienia pozycji PTChP na arenie krajowej i międzynarodowej.
Sylwetka Profesora Adama Barczyka
Prof. Adam Barczyk ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu w 1994 roku z oceną bardzo dobrą. W 2000 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny, pneumonologii oraz immunologii klinicznej uzyskał na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w 2009 roku. Tytuł profesora medycyny otrzymał z rąk Prezydenta RP w 2018 roku.
Posiada specjalizacje z zakresu chorób płuc (2005), alergologii (2011) oraz chorób wewnętrznych (I stopień – 1997; II stopień – 2000). Od 2014 roku pełni funkcję ordynatora Oddziału Pneumonologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu.
Prof. Barczyk jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu pneumonologii, w tym dotyczących diagnostyki i leczenia idiopatycznego włóknienia płuc. Jego prace przyczyniły się do opracowania wytycznych Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w tym zakresie.
W trakcie pandemii COVID-19 prof. Barczyk kierował badaniami klinicznymi oceniającymi skuteczność amantadyny w leczeniu tej choroby. Wyniki badań wykazały brak skuteczności amantadyny w terapii COVID-19, co miało istotne znaczenie dla praktyki klinicznej.
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, założone w 1934 roku, jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Jego członkowie prowadzą działalność opiniodawczą dotyczącą rozwoju ftyzjatrii i pneumonologii w kraju, organizują szkolenia przed- i podyplomowe dla lekarzy różnych specjalności w zakresie pulmonologii oraz reprezentują polską ftyzjatrię i pneumonologię na konferencjach międzynarodowych i zjazdach zagranicznych.
Źródło: Ptchp.org, Adambarczyk.pl fot. Górnośląskie Centrum Medyczne Szpital w Ochojcu