Cztery udane transplantacje narządów w ciągu jednego dnia, w tym u dwóch osób z mukowiscydozą

fot. MHH
0

Eksperci ds. Transplantologii Szkoły Medycznej w Hanowerze (MHH) jednego dnia przeprowadzili 4 transplantacje u 4 pacjentów. Trzech pacjentów otrzymało nowe płuca, a jeden pacjent otrzymał nowe serce. Operacje przeprowadzono w piątek 9 lutego br.

“To jest absolutna osobliwość w długiej i udanej historii hanowerskiej medycyny transplantacyjnej i świadczy o wybitnych osiągnięciach naszego uniwersytetu” – mówi dyrektor kliniki prof. dr med. Axel Haverich. W historii medycyny transplantacyjnej w MHH, która sięga 1968 roku, nigdy nie było takiej sytuacji.

“Operacje powiodły się, a wszystkie cztery osoby mają się dobrze”, informuje prof. Gregor Warnecke, kierownik zespołu transplantacyjnego. Najmłodsza pacjentka ma sześć lat i otrzymała nowe płuca.  Od urodzenia cierpiała na mukowiscydozę. Pozostali trzej pacjenci to mężczyźni w wieku od 20 do 62 lat. Jeden z dorosłych pacjentów miał również mukowiscydozę. Jeden z pacjentów cierpiał na kardiomiopatię, był już leczony sztucznym sercem i otrzymał teraz nowe serce.

“To był niesamowity dzień” – dodaje dr Igor Tudorache, który przeszczepił wszystkim trzem pacjentom nowe płuca.

Te cztery operacje były jednocześnie możliwe dzięki dobrze skoordynowanej pracy zespołu i doskonałej logistyce, którą nadzorował dr Serghei Cebotari. W sumie w czterech operacjach wzięło udział m.in. siedmiu lekarzy, jedenastu asystentów, sześciu anestezjologów, piętnaście pielęgniarek, trzech perfuzjonistów, osiem pielęgniarekek anestezjologicznych. W sumie 50 osób było obecnych w tym niezwykłym dniu w czterech salach operacyjnych. Pierwsze cięcie wykonano o godzinie 9.33 rano, ostatnie o 21:54 w nocy tego samego dnia.

 

fot. Denis W. 20-letni mężczyzna chory na mukowiscydozę po przeszczepie płuc. Po prawej stronie dr Gregor Warnecke, kierownik zespołu transplantologów. (MHH)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.