Zmywarka do naczyń – jak dbać o jej czystość i nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów

0

Zmywarka jest nieodzownym elementem nowoczesnej kuchni, znacząco ułatwiając codzienne obowiązki. Jednakże, niezależnie od poniesionych wydatków na zakup tego urządzenia, kluczowe jest zachowanie jego czystości. W zmywarkach, jak w każdym innym urządzeniu gospodarstwa domowego, mogą rozwijać się różne drobnoustroje, takie jak bakterie i grzyby.

Mikrobiologiczne zagrożenia w zmywarkach

Badanie tureckich naukowców, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie “Medical Mycology”, wskazuje, że około 62% zmywarek jest skolonizowanych przez mikroskopijne grzyby. Najczęściej spotykane gatunki to Exophiala, Rhodotorula oraz Candida parapsilosis. Podobne wyniki badań uzyskali naukowcy ze Słowenii, Chin oraz Holandii. Grzyby te zasiedlają przede wszystkim uszczelki zmywarek, a także inne trudno dostępne miejsca. Co istotne, grzyby te potrafią przetrwać w wysokich temperaturach, nawet do 80 stopni Celsjusza. Podobne zjawisko zaobserwowano w pralkach, gdzie grzyby zasiedlają miejsca takie jak uszczelki czy szuflady na detergenty.

Jak dbać o zmywarkę, eliminować grzyby i bakterie?

Aby zapewnić czystość zmywarki oraz zapobiec rozwojowi mikroorganizmów, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad:

  1. Czyszczenie Przynajmniej raz w miesiącu dokładnie czyścić uszczelki, wewnętrzną stronę drzwiczek oraz wszelkie zakamarki, w tym komorę na kostki czyszczące. Można to zrobić przy użyciu miękkiej szczotki oraz łagodnych detergentów.
  2. Pusty przebieg Raz w miesiącu przeprowadzać mycie na pusto, bez naczyń, ale z użyciem detergentów lub specjalnych płynów/tabletek do czyszczenia zmywarek. Dzięki temu usunięte zostaną resztki jedzenia, tłuszcz oraz osady, które mogą stanowić pożywkę dla mikroorganizmów.
  3. Odkamienianie Raz na pół roku, lub nawet częściej w przypadku twardej wody, należy przeprowadzać odkamienianie zmywarki za pomocą specjalistycznych odkamieniaczy. Osady wapnia mogą bowiem sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów.
  4. Suszenie Po zakończeniu zmywania warto uchylać drzwiczki, aby umożliwić odparowanie wilgoci. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi pleśni i bakterii.

Zmywarka do dezynfekcji termicznej sprzętu do fizjoterapii oddechowej?

Wykorzystanie zmywarki do dezynfekcji termicznej sprzętu do fizjoterapii oddechowej jest możliwe, pod warunkiem, że zmywarka ma możliwość mycia wodą o temperaturze powyżej 70°C przez co najmniej 30 minut. Jednakże, należy zauważyć, że dużo skuteczniejszą i bezpieczniejszą metodą dezynfekcji termicznej jest wygotowywanie sprzętu w wodzie lub użycie wyparzaczy, potocznie nazywanych “sterylizatorami parowymi”.

Dodatkowe wskazówki i zalecenia dotyczące używania zmywarki

  1. Zachowanie higieny naczyń przed włożeniem do zmywarki Przed włożeniem naczyń do zmywarki warto je wstępnie opłukać, aby usunąć resztki jedzenia, które mogą prowadzić do powstawania osadów i rozwoju drobnoustrojów.
  2. Używanie odpowiednich detergentów Stosowanie wysokiej jakości detergentów, które są skuteczne w niskich temperaturach, może przyczynić się do lepszego usuwania tłuszczu i osadów, zmniejszając ryzyko rozwoju bakterii i grzybów.
  3. Unikanie przeładowywania zmywarki Przeładowywanie zmywarki może prowadzić do niedokładnego mycia naczyń, co sprzyja pozostawaniu resztek jedzenia i rozwojowi mikroorganizmów. Ważne jest, aby każdy element miał odpowiednią przestrzeń do skutecznego mycia.

Dbając o zmywarkę w sposób systematyczny i zgodny z powyższymi zaleceniami, można znacznie zredukować ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów i cieszyć się długotrwałym oraz efektywnym działaniem urządzenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.