Australia: refundowana Trikafta dla dzieci w wieku 6-11 lat od 1 maja 2023
Od 1 maja 2023 roku dzieci w Australii w wieku od 6 do 11 lat z mukowiscydozą będą miały dostęp do leku Trikafta (elexacaftor/tezacaftor/ivacaftor i ivacaftor) dzięki programowi Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS).
Umieszczenie Trikafty na liście refundacyjnej dla tej grupy wiekowej będzie rewolucją dla dzieci z mukowiscydozą i ich rodzin.
Rodziny dzieci w wieku od 6 do 11 lat będą teraz mogły uzyskać Trikaftę dzięki programowi PBS za maksymalnie 30$ za receptę lub 7,30$ z kartą zniżkową.
Dzięki umieszczeniu tego leku na liście refundacyjnej z terapii będzie mogło skorzystać ponad 500 dzieci z mukowiscydozą rocznie.
Według Cystic Fibrosis Australia, szacowana mediana przeżycia osoby z mukowiscydozą w Australii wynosi 47 lat. Teraz terapia preparatem Trikafta prawdopodobnie wydłuży przewidywany czas życia i poprawi jego jakość dla ludzi z mukowiscydozą.
Trikafta została po raz pierwszy umieszczona na liście refundacyjnej w Australii dla osób powyżej 12 lat 1 kwietnia 2022 roku.