Choroby pulmonologiczneNauka

Co robi specjalista terapii oddechowej? Przykład z intensywnej opieki kardiologicznej w HDZ NRW

André Ramos y Soto, specjalista terapii oddechowej, pracuje w czteroosobowym zespole na intensywnej terapii kardiochirurgicznej w renomowanym Centrum Serca i Diabetologii Nadrenii Północnej-Westfalii (HDZ NRW) w Bad Oeynhausen. Jako ekspert w zakresie intensywnej opieki pielęgniarskiej, odgrywa kluczową rolę w interdyscyplinarnej opiece nad pacjentami po operacjach kardiochirurgicznych oraz z ciężkimi chorobami płuc i układu krążenia.

Praca w zespołach kompetencyjnych – nowoczesny model opieki

Unikalną cechą opieki w HDZ NRW jest funkcjonowanie tzw. „zespołów kompetencyjnych” tworzonych z myślą o uzupełnianiu kwalifikacji zawodowych członków zespołu. Współpraca pielęgniarek, lekarzy oraz specjalistów, takich jak terapeuci oddechowi, umożliwia wdrażanie indywidualnych, najlepiej dopasowanych do potrzeb pacjentów strategii terapeutycznych.

Klinika Kardiochirurgii i Torakochirurgii, kierowana przez prof. dra Jana Gummerta, dysponuje największym w Niemczech oddziałem intensywnej terapii dla pacjentów kardiochirurgicznych. Zatrudnionych jest tu ponad 250 wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy pod kierownictwem dyrektora ds. pielęgniarstwa Christiana Sieglinga. Jednym z kluczowych zadań jest tzw. „weaning”, czyli proces stopniowego odłączania pacjentów od respiratora.

Zakres obowiązków terapeuty oddechowego

Codzienna praca André Ramosa y Soto rozpoczyna się od wspólnej odprawy zespołu – tzw. wizyty przy tablicy. Omawiane są tu indywidualne potrzeby pacjentów, ich postępy po operacji serca, występujące powikłania czy potrzeby wsparcia układu krążenia i oddechowego.

Zespół kompetencyjny ds. oddechu, w którym pracuje Ramos y Soto, koncentruje się na pacjentach wymagających zaawansowanej terapii oddechowej. Oprócz niego zespół tworzy jeszcze jeden terapeuta oddechowy oraz dwie pielęgniarki z tytułem Advance Practice Nurse (APN), czyli pielęgniarki z wykształceniem akademickim na poziomie magisterskim.

Ramos y Soto podkreśla, że jego praca dotyczy często pacjentów „terminalnych” – uznanych w innych ośrodkach za niemożliwych do leczenia. Po ukończeniu szkolenia pielęgniarskiego, zdobył on specjalizację z zakresu intensywnej terapii i anestezjologii, a następnie 18-miesięczne kwalifikacje zawodowe jako terapeuta oddechowy.

Edukacja zawodowa zamiast akademickiej – świadomy wybór

Mimo że nie zdecydował się na akademicką ścieżkę kariery, jego kompetencje są wysoko cenione. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może natychmiast reagować na potrzeby pacjentów w krytycznym stanie. Wiedza praktyczna z zakresu nowoczesnych metod wentylacji i technik wsparcia oddechowego jest kluczowa dla jakości świadczonej opieki.

W HDZ NRW wysoko ceniona jest zarówno kadra z wykształceniem średnim, jak i wyższym. Koncepcja interdyscyplinarnych zespołów kompetencyjnych, wdrażana przez Christiana Sieglinga, będzie w najbliższych latach oceniana pod kątem skuteczności i wpływu na jakość opieki.

Kształcenie terapeutów oddechowych – wymagania i kompetencje

Kształcenie zawodowe w zakresie terapii oddechowej trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy i jest realizowane w trybie zaocznym. Wymaga wcześniejszego doświadczenia zawodowego w opiece zdrowotnej. Absolwenci zdobywają kompetencje m.in. w zakresie:

  • odłączania pacjentów od respiratora (weaning),
  • diagnostyki czynności płuc,
  • interpretacji gazometrii,
  • zarządzania tracheotomią,
  • przygotowania pacjentów wentylowanych do wypisu do domu,
  • edukacji pacjentów i ich rodzin.

Centrum HDZ NRW – lider w leczeniu chorób serca i cukrzycy

HDZ NRW w Bad Oeynhausen to jedno z największych i najnowocześniejszych centrów leczenia chorób serca, układu krążenia i cukrzycy w Europie. Rocznie hospitalizowanych jest tu 14 300 pacjentów, a 1 300 operacji wykonywanych jest w trybie ambulatoryjnym. Placówka zatrudnia ponad 2 800 pracowników, w tym 1 600 osób z personelu pielęgniarskiego i funkcjonalnego.

Jako klinika uniwersytecka Ruhr-Universität Bochum oraz członek Wydziału Medycznego OWL Uniwersytetu w Bielefeld, HDZ NRW realizuje nowoczesny model opieki – łączący wysoką technologię z indywidualnym podejściem do pacjenta oraz podejściem opartym na dowodach naukowych.

Źródło: Herz- und Diabeteszentrum NRW, Bad Oeynhausen

 

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Back to top button