Izabela Leszczyna na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych: O reformach, finansowaniu i przyszłości sektora

0

Katowice były gospodarzem IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2024), który odbył się 7-8 marca 2024 r. Spotkanie to, skupiające ekspertów i profesjonalistów z sektora ochrony zdrowia, zaowocowało dyskusjami na temat aktualnych i przyszłych wyzwań w polskim systemie opieki zdrowotnej. Wśród prelegentów znalazła się Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, która podzieliła się swoimi przemyśleniami oraz planami dotyczącymi kierunków rozwoju i zmian w sektorze zdrowia.

Podczas otwarcia kongresu, w dialogu z Pauliną Gumowską, redaktorką naczelną portalu Rynek Zdrowia, oraz Klarą Klinger, dziennikarką Dziennika Gazety Prawnej, minister Leszczyna przedstawiła swoje stanowisko wobec kilku kluczowych kwestii. Szczególny nacisk położono na temat Krajowego Planu Odbudowy i potrzebę jego renegocjacji z Komisją Europejską. Leszczyna podkreśliła, że intensywne prace trwają w celu zwiększenia efektywności Krajowej Sieci Onkologicznej, z nadzieją na szybkie wdrożenie zmian.

Minister zdrowia nie ukrywała również determinacji w kwestii restrukturyzacji szpitali, zwłaszcza w odniesieniu do oddziałów ginekologiczno-położniczych. W obliczu wyzwań finansowych, Leszczyna zapowiedziała wprowadzenie ryczałtów dla placówek, które ze względu na swoją lokalizację i liczbę porodów, nie mogą być rentowne. Ten krok ma na celu zapewnienie dostępu do niezbędnych usług medycznych dla wszystkich pacjentek.

W kontekście kadry zarządzającej w sektorze zdrowia, minister zaznaczyła transparentność procesów rekrutacyjnych na kluczowe stanowiska w podległych jednostkach, zapowiadając jednocześnie nadchodzące konkursy, które mają wyłonić nowych liderów instytucji takich jak Agencja Badań Medycznych.

Dyskusja obejmowała również finansowanie systemu zdrowia, gdzie Leszczyna wyraziła optymizm co do przyszłych zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, mających na celu zapewnienie lepszej stabilności finansowej sektora.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2024) stanowił ważne forum wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami z różnych obszarów opieki zdrowotnej. Prezentacja Minister Izabeli Leszczyny ukazała złożoność i wielowymiarowość wyzwań stojących przed polskim systemem zdrowia, a także wskazała na kierunki działań, które mogą przyczynić się do jego usprawnienia i zwiększenia dostępności wysokiej jakości usług medycznych dla wszystkich pacjentów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.