AktualnościKonferencje naukowe i medycznePolska

Aerozoloterapia, klimatoterapia i rehabilitacja laryngologiczna w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych

Relacja z konferencji w Kopalni Soli „Wieliczka”

W środę, 9 kwietnia 2025 roku, w niezwykłej scenerii komory Drozdowice IV Kopalni Soli „Wieliczka” odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowo-szkoleniowa zatytułowana „Aerozoloterapia, klimatoterapia i rehabilitacja laryngologiczna – wokół schorzeń górnych dróg oddechowych”. Wydarzenie, które połączyło specjalistów z zakresu otorynolaryngologii, pulmonologii, rehabilitacji oraz fizjoterapii, objęte było patronatem naukowym dr. hab. n. med. Jerzego Tomika, prof. UJ CM, przewodniczącego Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgii Głowy i Szyi.

Konferencja w unikatowym środowisku terapeutycznym

Wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzania tężni solankowej, będącej integralnym elementem infrastruktury leczniczej Uzdrowiska „Kopalnia Soli Wieliczka”. Uczestnicy, już od momentu zjazdu szybem Daniłowicza, znaleźli się w miejscu o szczególnych właściwościach mikroklimatycznych – środowisku bogatym w aerozole solne, o wysokiej wilgotności i stabilnej temperaturze, stanowiącym idealne tło dla tematyki konferencji.

Po oficjalnym otwarciu konferencji o godzinie 16:00, rozpoczęła się sesja naukowa, w której eksperci zaprezentowali aktualny stan wiedzy oraz doświadczenia kliniczne z zakresu terapii górnych dróg oddechowych.

Aerozole w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych

Prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy IGiChP w Rabce-Zdroju, przedstawił mechanizmy działania aerozoli oraz ich rolę w terapii zapalnych i przewlekłych chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

Naturalne aerozole w terapii dzieci

Dr n. med. Aleksandra Grudzień-Ziarno, konsultant wojewódzka w dziedzinie audiologii i foniatrii, zaprezentowała wyniki obserwacji pacjentów przedszkolnych leczonych w Uzdrowisku „Kopalnia Soli Wieliczka”. Wskazała, że naturalne aerozole solankowe mogą znacząco wspierać leczenie zapaleń nosa, gardła i krtani u dzieci, poprawiając jakość życia i zmniejszając liczbę nawrotów.

Subterraneoterapia jako forma wspomagająca

Dr n. med. Remigiusz Ziarno omówił zastosowanie subterraneoterapii w leczeniu przewlekłych schorzeń krtani o etiologii nienowotworowej. Zaprezentowano przykłady pacjentów korzystających z pobytów terapeutycznych w kopalni oraz wpływ środowiska solnego na poprawę fonacji i redukcję objawów przewlekłych stanów zapalnych.

Terapia jednostronnego porażenia fałdów głosowych

Dr n. med. Maciej Zieliński ze Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu skupił się na nowoczesnych metodach leczenia jednostronnych porażeń fałdów głosowych. W prezentacji uwzględniono zarówno podejście chirurgiczne, jak i rehabilitacyjne, ze wskazaniem na efektywność terapii skojarzonej.

Personalizacja parametrów terapii AMSA

Mgr Maria Kmiecik, naczelna pielęgniarka Uzdrowiska „Wieliczka”, przedstawiła podejście do terapii aerozolowej AMSA, uwzględniające indywidualne potrzeby pacjenta. Omówiono kryteria doboru parametrów terapii oraz doświadczenia kliniczne z personalizacją ustawień urządzeń. Podkreślono rolę współpracy między zespołem lekarskim a pielęgniarkami.

Nowoczesna rehabilitacja laryngologiczna

Ostatnia prezentacja, przygotowana przez mgr Sarah Duk, dotyczyła nowoczesnych technik rehabilitacji laryngologicznej. Zaprezentowano skuteczność metod wspierających funkcję oddechową, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami fonacyjnymi, przewlekłym kaszlem oraz po zabiegach w obrębie głowy i szyi.

Dyskusja i integracja w przestrzeni terapeutycznej

Po sesji naukowej odbyła się dyskusja, w której uczestnicy wymieniali doświadczenia z własnej praktyki klinicznej. Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie podziemnej części Uzdrowiska, które umożliwiło integrację środowiska medycznego oraz dalszą wymianę wiedzy.

 

fot. Mirosław Wójcik Oddech Życia

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Back to top button