Czy wszystkie mutacje CFTR wywołują mukowiscydozę?

3

Obecnie znamy ponad 2000 różnych mutacji genu CFTR. Nie wszystkie mutacje CFTR wywołują objawy mukowiscydozy, prowadzą do rozwoju mukowiscydozy, niektóre mogą nieść ryzyko wystąpienia objawów mukowiscydozy (CFSPID), a niektóre mogą nie wywoływać żadnych objawów mukowiscydozy.

CFSPID

W trakcie diagnostyki (zwykle podczas badań przesiewowych) stwierdza się czasem obecność mutacji o nieznanych konsekwencjach klinicznych CFSPID. Część dzieci z CFSPID do końca życia nie będzie chorować na mukowiscydozę i choroby towarzyszące mukowiscydozie. U części dzieci z CFSPID może rozwinąć się mukowiscydoza oraz choroby towarzyszące (zależne od mutacji CFTR).  W takim przypadku mówimy o wykryciu jednej lub dwóch mutacji o nieznanym rokowaniu.

Atypowa mukowiscydoza

U nie wielkiej części osób z dwiema mutacjami może rozwinąć się mukowiscydoza atypowa. Osoby z atypową mukowiscydozą mają zazwyczaj 1 ciężką mutację klasy I lub II i 1 łagodniejszą mutację lub nieprawidłowość powtórzeń trinukleotydów na ich innym genie CFTR.

Klasyczna mukowiscydoza

W trakcie diagnostyki wykrywa się dwie mutacje chorobotwórcze, patogenne, wywołujące mukowiscydozę.

Niepatogenne mutacje

W trakcie diagnostyki mogą zostać odkryte tez mutację nie wywołujące objawów mukowiscydozy. U takich osób nie rozwinie się mukowiscydoza. Mimo mutacji będą zdrowe.

CFTR-RD

CFTR-RD charakteryzuje się występowaniem pojedynczych objawów mukowiscydozy powiązanych z występowaniem najczęściej jednej mutacji CFTR. Ale nie mówimy tutaj o mukowiscydozie, a chorobach zależnych od mutacji CFTR.


Rodzice w Polsce są informowani o rodzaju mutacji (list z wynikami laboratoryjnymi, genetycznymi zawiera informację, czy mutacja jest patogenna/chorobotwórcza lub o nieznanych konsekwencjach klinicznych CFSPID).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Gen mówi

  Te przykładowo nie wywołują mukowiscydozy: 125 G/C, 875+40 A/G, TTGAn, IVS8-6 5T, IVS8-6 9T, 1525-61 A/G, M470V, 2694 T/G, 3061-65 C/A, 4002 A/G, 4521 G/A, IVS8 TG10, IVS8 TG12

  1. Patrycja mówi

   Moj maz ma nieprawidlowy IVS8 TG13 T5 czy to znaczy ze nie moze to powodowac mukowiscydozy? Dodam ze ja tez mam nueprawidlowy gen.

 2. B mówi

  Te nie powodują mukowiscydozy:

  R31C
  R75Q
  I148T
  7T
  M470V
  G576A
  R668C
  V754M
  L997F
  I1027T
  R1162L
  S1235R

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.