Monitorowanie pulsu i oddechu za pomocą plastra z mikroczujnikami

0

Inżynierowie ze Stanford opracowali sposób wykrywania sygnałów fizjologicznych emitowanych przez skórę za pomocą czujników, które przykleja się w postaci elastycznego, prawie przeźroczystego plastra BodyNet – czytamy w najnowszym numerze Nature Electronics.

Profesor inżynierii chemicznej Zhenan Bao, uważa że ​​technologia plastrów BodyNet, zostanie najpierw zastosowana w warunkach medycznych, takich jak monitorowanie pacjentów z zaburzeniami snu lub chorobami serca. Jej laboratorium już próbuje opracować nowe plastry do analizy potu. Jej ostatecznym celem jest stworzenie szeregu czujników bezprzewodowych, które przyklejone do skóry, współpracują z inteligentną odzieżą, aby dokładniej śledzić nasz stan zdrowia.

Elastyczny, wygodny, funkcjonalny

Naukowcy Simiao Niu i Naoji Matsuhisa kierowali 14-osobowym zespołem, który spędził trzy lata na projektowaniu czujników. Ich celem było opracowanie technologii, która byłaby wygodna w noszeniu i nie posiadałaby baterii ani sztywnych obwodów.

Plaster BodyNet ma antenę w technologii RFID, która pobiera część energii z odbiornika na odzieży, aby zasilić czujniki, które przesyłają odczyty do odbiornika.

Aby jednak bezprzewodowy plaster działał, naukowcy musieli stworzyć antenę, która mogłaby się rozciągać i zginać razem ze skórą. Zrobili to poprzez sitodruk metalicznego tuszu na gumowej naklejce.

Pierwsza wersja plastrów opierała się na wykorzystaniu maleńkich czujnikach ruchu, które rejestrowały oddech i puls. Naukowcy badają teraz, jak zintegrować czujniki potu i temperatury.

Plaster BodyNet z odbiornikiem umieszczonym na odzieży (fot. Bao lab).

Badanie zostało wsparte przez Samsung Electronics; Singapurską Agencję ds. Nauki, Technologii i Badań, Japońskie Towarzystwo Promocji Nauki oraz Stanford Precision Health and Integrated Diagnosis Center.

Więcej informacji w serwisie czasopisma Nature: https://www.nature.com/articles/s41928-019-0286-2

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.