Monitorowanie pulsu i oddechu za pomocą plastra z mikroczujnikami
Inżynierowie ze Stanford opracowali sposób wykrywania sygnałów fizjologicznych emitowanych przez skórę za pomocą czujników, które przykleja się w postaci elastycznego, prawie przeźroczystego plastra BodyNet – czytamy w najnowszym numerze Nature Electronics.
Profesor inżynierii chemicznej Zhenan Bao, uważa że technologia plastrów BodyNet, zostanie najpierw zastosowana w warunkach medycznych, takich jak monitorowanie pacjentów z zaburzeniami snu lub chorobami serca. Jej laboratorium już próbuje opracować nowe plastry do analizy potu. Jej ostatecznym celem jest stworzenie szeregu czujników bezprzewodowych, które przyklejone do skóry, współpracują z inteligentną odzieżą, aby dokładniej śledzić nasz stan zdrowia.
Elastyczny, wygodny, funkcjonalny
Naukowcy Simiao Niu i Naoji Matsuhisa kierowali 14-osobowym zespołem, który spędził trzy lata na projektowaniu czujników. Ich celem było opracowanie technologii, która byłaby wygodna w noszeniu i nie posiadałaby baterii ani sztywnych obwodów.
Plaster BodyNet ma antenę w technologii RFID, która pobiera część energii z odbiornika na odzieży, aby zasilić czujniki, które przesyłają odczyty do odbiornika.
Aby jednak bezprzewodowy plaster działał, naukowcy musieli stworzyć antenę, która mogłaby się rozciągać i zginać razem ze skórą. Zrobili to poprzez sitodruk metalicznego tuszu na gumowej naklejce.
Pierwsza wersja plastrów opierała się na wykorzystaniu maleńkich czujnikach ruchu, które rejestrowały oddech i puls. Naukowcy badają teraz, jak zintegrować czujniki potu i temperatury.
Badanie zostało wsparte przez Samsung Electronics; Singapurską Agencję ds. Nauki, Technologii i Badań, Japońskie Towarzystwo Promocji Nauki oraz Stanford Precision Health and Integrated Diagnosis Center.
Więcej informacji w serwisie czasopisma Nature: https://www.nature.com/articles/s41928-019-0286-2