Uwaga: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

8

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja 2020 roku.

Rozporządzeni Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od poniedziałku 27 kwietnia.

Nie zmieniły się zasady korzystania z zasiłku. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je przekazać w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo jest ono podstawą wypłaty zasiłku.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można wysłać przez internet. Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność albo współpracuje z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może to zrobić elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Kaska mówi

  Super ale co będzie dalej mamy prowadzic małe dzieci do przedszkoli bo plany są otworzenia w formie opieki ? To nie jest bezpieczne. Zaczynam pracę bardzo szybki do przedszkola będą musieli prowadzić dziecko dziadkowie. Dlaczego tak się z tym spiesza? Dlaczego nie można otworzyć przedszkoli i szkół dopiero jak to będzie bezpieczne

  1. Kris mówi

   Kassa przecież trzeba zasiłek placic

  2. Anonim mówi

   Zależy im na pieniądzach, aby ZUS nie musiał wypłacać zasiłków.

  3. Aginka mówi

   Tez tak uważam jest to nieodpowiedzialne, w zakladzie pracy beda patrzeć na mnie jak na tredowatą łącznie z pracodawcą bo dzieci będę musiała oddac pod opiekę szkoły. Skoro nie mają juz pieniędzy na zasiłki to niech otworzą szkoły dla wszystkich a nie dla wybranych którzy nie mają możliwości zestawienia dzieci z opiekunką bo po prostu nas na to nie stać

  4. Adam mówi

   Bo państwu, tak na prawdę nigdy nie chodziło o dobro obywateli, stworzyli sztuczną panikę, żeby móc mocniej kontrolować społeczeństwo. O zdrowie się nie martw. Tak naprawdę to jest bezpiecznie i zawsze było. Dziadków trzeba chronić jak przed każdą chorobą. Dla nich nawet grypa może być śmiertelna. Ale nie wpadajmy w panikę. Większość ludzi już sobie uświadamia, że prawdziwa śmiertelność jest niska. I umierają tylko przewlekle chorzy.

 2. Joanna mówi

  Bo nie chca placic rodzicą opieki wiec wola narazac dzieci ja mam córkę ma 7 lat mam prace zmianowa pracuje nie raz od 6tej wiec o 5.33 wychpdze na autobus do pracy kade godzinę wiec dziadkowie beda prowadzic a ze wiecej mam popoludni czyli prace bede konczyc o 21 bo takich zmian mam najwiecej i nie wyobrazam sobie odrabiac lekcji o 22 z dzieckiem bo babcia nie ogarnia komputera i zadan ale lepiej narazac dzieci i ludzi ktorzy beda prowadzic nasze dzieci

 3. Joanna mówi

  A na swietlicy czy w szatni rodzice beda sie mijali a dzieci w maskach w salach n swietlicy male ale coz widac ze wybory najwazniejsze a nie zdrowie a jeszcze nie dawno mówili ze dzieci najgorzej roznosza jak widac wedlug nich poslac dzieci jako króliki doswiadczalne albi sie zraża albo nie boze asz zal

 4. Piete mówi

  Mam jedno dziecko w przedszkolu a drugie w żłobku i tylko czekam, które pierwsze przyniesie wirusa do domu. Dziecko w wieku żłobkowym nie jest w stanie kontrolować higieny. W tym roku przechorowałem już bostonkę któræ przyniosły. Czy ktoś w tym rządzie jest to w stanie zrozumieć, że te dzieci się mogą 1 dnia pozarażać. Wezmę bezpłatny urlop, bo co mi pozostaje. Wolę nie nie pracować/być zwolnionym, ale żyć i żeby moi bliscy żyli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.