Sekwencjonowanie DNA drobnoustrojów: zrozumieć i leczyć choroby układu oddechowego

fot. Northern Arizona University
0

Według amerykańskiej agencji CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) ponad 16 procent dorosłych Amerykanów ma zdiagnozowane przewlekłe zapalenie zatok przynosowych lub CRS powszechnie określane jako przewlekłe (chroniczne) zapalenie nosa i zatok przynosowych, które trwa dłużej niż 12 tygodni. Pomimo znacznego społeczno-ekonomicznego wpływu CRS, jego przyczyna nie jest dobrze poznana.

Emily Cope pracująca w Pathogen and Microbiome Institute na Uniwersytecie Północnej Arizony, ma nadzieję zmienić to dzięki swoim badaniom.

“Celem badań mojego laboratorium jest przede wszystkim zrozumienie biologii dróg oddechowych i mikrobiomu w kontekście zdrowia ludzkiego i chorób, a następnie wykorzystanie tej wiedzy do opracowania nowych metod terapeutycznych, takich jak terapie drobnoustrojowe – prebiotyki lub probiotyki – aby pomóc w leczeniu CRS i astmy – powiedziała Cope.

Cope chce pomóc ludziom z CRS, ponieważ jest to bolesny stan; chce również spróbować obniżyć koszty leczenia, ponieważ obecne metody leczenia mogą być zbyt drogie dla osób o niższych dochodach. Podkreśla jednak, że ​​bezpieczna, skuteczna terapia mikrobiologiczna, taka jak nowy probiotyk, będzie musiała przejść długie lata badań, rozwoju i badań klinicznych, zanim będzie mogła być szeroko rozpowszechniona.

“Musimy sprawdzić, które mikroorganizmy są obecne w każdym z analizowanych przypadków, abyśmy mogli dokładnie zrozumieć, które mikroorganizmy musimy zastąpić w tym systemie” – powiedziała Cope. “Musimy uważać, aby nie wprowadzić do systemu niewłaściwych mikrobów, które mogłyby zantagonizować już obecne mikroby i pogorszyć infekcję lub stan zapalny. Trzeba podejść do tego z ostrożnością i z twardymi dowodami naukowymi.”

Cope została niedawno zaproszona przez American Society for Microbiology, do przygotowania artykułu w czasopiśmie mSystems. Artykuł “Interakcje gospodarza z mikrobami w chorobie dróg oddechowych: w kierunku mechanizmów chorobowych i nowatorskich strategii terapeutycznych”, omawia niektóre z projektów, nad którymi pracuje Cope, oraz ich wpływ na zrozumienie przez naukowców mikrobiomu.

 

“Interesuje nas, w jaki sposób zmieniony skład lub działanie mikroflory wpływa na choroby zapalne dróg oddechowych, głównie na CRS, a także na astmę i mukowiscydozę” – powiedziała Cope. “Aby zbadać CRS, stosujemy technikę sekwencjonowania, w celu identyfikacji, które drobnoustroje są w zdrowych, a które w chorych drogach oddechowych, a następnie stosujemy eksperymentalne metody w celu ustalenia, co te mikroorganizmy tam robią. Tego właśnie brakuje obecnie w tej dziedzinie. Wiemy, że różne drobnoustroje mogą występować w zdrowych drogach oddechowych w różnej liczbie, odmiennej niż w chorych drogach oddechowych, ale nie wiemy, w jaki sposób te zmienione społeczności bakteryjne przyczyniają się do stanu zapalnego.”

 

“Postęp w naszym zrozumieniu mechanizmów mikrobiologicznych, które napędzają chorobę … ułatwi opracowanie strategii manipulacji mikrobiomem, która ma wielki potencjał w leczeniu niezliczonych ludzkich chorób. Przewiduję, że kolejne pięć lat przyniesie postęp w naszych badaniach na temat ekologii chorób dróg oddechowych za pomocą podejścia opartego na biologii systemów.”

 

Na podstawie materiałów od Pathogen and Microbiome Institute na Uniwersytecie Północnej Arizony.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.