Kwas ajulemowy w walce ze zwłóknieniem i stanem zapalnym w mukowiscydozie? Badania kliniczne

0

Firma biotechnologiczna Corbus Pharmaceuticals podczas konferencji European Cystic Fibrosis Society w Sewilli w Hiszpanii w czerwcu br. przedstawiła wyniki badań klinicznych 2 fazy eksperymentalnego, przeciwzapalnego leku Anabasum (znanego dawniej pod nazwą Resunab) u chorych na mukowiscydozę. W Polsce badania kliniczne fazy IIa prowadzono w ośrodkach w Gdańsku (Szpital Dziecięcy Polanki), Rabce Zdroju (Sanatorium Cassia-Villa Medica s.c), Rzeszowie (Podkarpacki Ośrodek Pulmunologii i Alergologii) oraz Warszawie (Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc I Klinika Chorób Płuc).

Lek od 2015 roku był oceniany w kilku niezależnych badaniach klinicznych fazy drugiej z udziałem chorych na mukowiscydozę, sklerodermię i zapalenie skórno-mięśniowe.

Składnikiem aktywnym leku Anabasum jest kwas ajulemowy (ajulemic acid), syntetyczny kannabinoid oddziałujący na receptory kannabinoidowe (wiąże się z receptorami kannabinoidowymi typu 2 – CB2). Anabasum powoduje produkcję aktywnych mediatorów lipidowych SPM, które z kolei są odpowiedzialne za wygaszanie procesu zapalnego (zmniejsza się między innymi produkcja eikozanoidów i cytokin prozapalnych). Badania kliniczne potwierdziły, że Anabasum zmniejsza ilość zaostrzeń płucnych o podłożu bakteryjnym wymagających antybiotyków i obniża poziom kilku markerów zapalnych.

Lek ma działanie przeciwzapalne i powstrzymuje włóknienie narządów i tkanek (w przypadku mukowiscydozy dochodzi do zwłóknienia narządów posiadających gruczoły śluzowe).

Aktualnie Corbus Pharmaceuticals przygotowuje się do współpracy z  Cystic Fibrosis Foundation Therapeutics Development Network oraz European Cystic Fibrosis Clinical Trial Network (Europejska Sieć Badań Klinicznych nad Mukowiscydozą) w celu zbadania wpływu leku i różnych jego dawek u większej grupy chorych na mukowiscydozę.

Corbus przygotowuje też dla Europejskiej Agencji ds. Leków EMA plan badań pediatrycznych (ang. Paediatric Investigation Plan – PIP). Celem planu jest wsparcie procesu zarejestrowania leku do stosowania u dzieci.

Firma otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 5 milionów dolarów od amerykańskiej fundacji Cystic Fibrosis Foundation na kontynuację prac podczas 16 -to tygodniowych, międzynarodowych i wieloośrodkowych badań klinicznych fazy IIb u chorych na mukowiscydozę.

fot. Corbus Pharmaceuticals

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.