Najpopularniejsze artykuły o mukowiscydozie w 2017 roku

0

Prezentujemy przegląd najpopularniejszych artykułów na tematy związane z mukowiscydozą, opublikowane w naszych portalach i serwisach www w 2017 roku.

 1. Podwyżki cen leków w mukowiscydozie i chorobach towarzyszących CF od stycznia 2018. Artykuł informujący o planach Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian na nowej liście refundacyjnej w 2018 roku.
 2. Leki nowej generacji w mukowiscydozie. Vertex zaprezentował wyniki nowych badań klinicznych. Artykuł opisujący najnowsze wyniki badań klinicznych. Codzienność ucznia chorego na mukowiscydozę
 3. Codzienność ucznia chorego na mukowiscydozę, artykuł autorstwa Aleksandry Folgi”Dzień dziecka z mukowiscydozą różni się w znacznym stopniu od zwyczajnego dnia innych dzieci. Mukowiscydoza jest bowiem chorobą, która nakłada na dotknięte nią osoby wiele obowiązków. Pogodzenie wszystkich codziennych zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem tych związanych z chorobą, jest nie lada wyczynem i wymaga bardzo dobrej organizacji…”
 4. wymaz posiew mikrobiologiczny przy mukowiscydozieWymaz, posiew, antybiogram… Jak czytać wyniki badań mikrobiologicznych? Poradnik przybliżający sprawy związane z odczytywaniem wyników badań mikrobiologicznych.W artykule między innymi:
  Czym jest badanie mikrobiologiczne?
  Jak wygląda badanie mikrobiologiczne?
  „Patogen alarmowy”, „alert-patogen”
  Nazwy i skróty używane w wynikach laboratoryjnych.
 5. Orzekanie o niepełnosprawności – ogólne zasady. Poradnik autorstwa Magdaleny Tomczyk przybliżający zasady orzekania o niepełnosprawności w mukowiscydozie, dyskinezie rzęsek oraz w innych jednostkach chorobowych, w tym chorobach rzadkich i genetycznych.
 6. Klasy mutacji CFTR w mukowiscydozieABC mukowiscydozy – fakty na temat choroby. Artykuł typu FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania na temat mukowiscydozy.
 7. Klasy mutacji genu CFTR w mukowiscydozie.
 8. Do zobaczenia w Niebie… Artykuł autorstwa Marzeny Piejko, chorej na mukowiscydozę dziennikarki.Bardzo poruszający tekst o życiu z mukowiscydozą. O szczęściu, o życiu i umieraniu. O tych którzy dostali drugą szansę i o tych, których już z nami nie ma.
 9. Dziedziczenie mukowiscydozy? Kto jest narażony? Jak przenosi się zmutowany gen?
 10. Dziedziczenie mukowiscydozy – wszystkie warianty.
  Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych chorób dziedzicznych w Polsce, a nosicielem genu CFTR z defektem jest, co 25. osoba mieszkająca w Polsce. Artykuł przedstawia wszystkie możliwe warianty dziedziczenia wadliwych genów CFTR (przenoszenie patogennych mutacji CFTR).
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.