Spłuczka toaletowa potencjalnych źródłem bakterii i grzybów
W opiece nad chorymi na mukowiscydozę oraz w kilku innych chorobach, w których dochodzi do obniżenia odporności, kluczową sprawą jest zachowanie właściwej higieny. W przypadku mukowiscydozy nie oznacza to „trzymania” chorego w szklanej bańce pozbawionej zupełnie bakterii – jest to niemożliwe bo bakterie są wszędobylskie. Ale oznacza to zachowanie podstawowych zasad higieny i czystości w domu pacjenta.
Jednym z głównych celów leczenia mukowiscydozy i opieki nad pacjentem jest uniknięcie chronicznej kolonizacji niektórymi patogennymi (chorobotwórczymi) bakteriami. Mowa tu między innymi o pałeczkach ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa, które lubią zasiedlać wilgotne miejsca w naszych domowych kuchniach i łazienkach.
Jak zachować czystość w łazience krok po kroku opisywaliśmy w poradniku: Higiena łazienki w otoczeniu chorego na mukowiscydozę – krok po kroku.
Dzisiaj chcieliśmy pokazać często zaniedbywane miejsce w łazience – spłuczkę, fachowo nazywaną dolno- lub górnopłukiem, czasem zbiornikiem na wodę.
Co się czai w spłuczce toaletowej?
Dostęp do spłuczki jest często skomplikowany, wymaga rozmontowania dodatkowych mocowań lub przycisku spustowego. Z tej przyczyny często spłuczka jest zaniedbywana przy sprzątaniu łazienki. To błąd, w zbiorniku spłuczki panują idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów, w tym pałeczkach ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa. Podczas spłukiwania wody (zwłaszcza przy otwartej klapie) może tworzyć się aerozol wodny roznoszony w powietrzu.
Jak dbać o higienę zbiornika spłuczki?
Przynajmniej raz w miesiącu powinno się rozmontować zbiornik spłuczki (zwykle górną klapę, przykrycie zbiornika) i z użyciem gąbki i środka na bazie chloru umyć wewnętrzną powierzchnie zbiornika i mechanizmu spłuczki.
Zobacz cały poradnik: Higiena łazienki w otoczeniu chorego na mukowiscydozę – krok po kroku