AstmaNauka

Choroby przewlekłe, takie jak astma i alergie, mają wpływ na psychikę

Osoby zmagające się z astmą lub alergiami od lat dobrze znają psychiczne obciążenie, jakie niosą te schorzenia. Majowe wydanie czasopisma Annals of Allergy, Asthma and Immunology (Annals), oficjalnego pisma naukowego Amerykańskiego Kolegium Alergii, Astmy i Immunologii (ACAAI), poświęcone zostało wpływowi chorób alergicznych na zdrowie psychiczne pacjentów.

– Choroby, które leczymy w alergologii i immunologii, to przede wszystkim choroby przewlekłe, które nierzadko niosą za sobą konsekwencje psychologiczne – mówi dr Mitchell Grayson, alergolog i redaktor naczelny Annals. – Czasem, jako lekarze, skupiamy się na diagnozie i leczeniu, nie dostrzegając cierpienia pacjenta. Strach i lęk mogą być poważnymi składnikami chorób alergicznych i znacząco utrudniać skuteczne leczenie choroby podstawowej. W tym numerze analizujemy wpływ zdrowia psychicznego w atopowym zapaleniu skóry, alergii pokarmowej i astmie. Co ważne, opisujemy nie tylko konsekwencje psychiczne, ale także przedstawiamy sposoby, w jakie klinicyści mogą łagodzić te skutki i zapewniać lepszą opiekę.

Streszczenia trzech artykułów z majowego numeru Annals:

Depresja i lęk u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry: rozpoznawanie i reagowanie na obciążenia psychiczne

Obciążenie psychospołeczne związane z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wynika m.in. z intensywnego świądu, zaburzeń snu, nieprzewidywalnych zaostrzeń, stygmatyzacji społecznej, uciążliwości leczenia, ograniczeń stylu życia i rezygnacji z aktywności. Chociaż depresja i lęk są znanymi chorobami współistniejącymi AZS, to obciążenie psychiczne często pozostaje niezauważone, co może pogłębiać izolację pacjentów i ich rodzin. Ze względu na silny związek między nasileniem objawów a pogorszeniem stanu psychicznego, kluczowe jest optymalne leczenie AZS i redukcja świądu. Pracownicy ochrony zdrowia mogą wspierać pacjentów i ich opiekunów poprzez otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, poruszanie tematów stresu związanego z chorobą, przesiewowe badania w kierunku depresji i lęku oraz kierowanie do specjalistów zdrowia psychicznego. Potrzebne są dalsze badania nad interwencjami psychologicznymi, zwłaszcza u dzieci oraz u pacjentów z rozpoznaną depresją i zaburzeniami lękowymi.

Zarządzanie astmą u dzieci z uwzględnieniem czynników środowiskowych, społecznych i behawioralnych

W rozmowach o leczeniu astmy często skupiamy się na aspektach farmakologicznych. Tymczasem coraz większą uwagę przywiązuje się do innych czynników, takich jak ekspozycja środowiskowa, społeczne uwarunkowania zdrowia czy zachowania ryzykowne. Elementy te mogą leżeć u podstaw utrzymywania się astmy, jej progresji i chorób współistniejących. Nadal niewiele wiemy, jak skutecznie kontrolować pozafarmakologiczne mechanizmy zapalne. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki i narzędzia wspomagające identyfikację i wdrażanie strategii zarządzania tymi aspektami, włączając pacjentów i ich opiekunów w proces decyzyjny.

Jak pomóc pacjentom z lękiem przed alergią pokarmową? Zastosuj ekspozycję bliskiego kontaktu!

W przełomowej publikacji sprzed dekady Dinakar i współpracownicy zarekomendowali wprowadzanie tzw. „proximity food challenges” (testów ekspozycji bliskiego kontaktu) do praktyki klinicznej w celu redukcji lęku i zwiększenia wiedzy pacjentów z alergią pokarmową. Technika ta przypomina zadania ekspozycyjne stosowane w terapii poznawczo-behawioralnej, uznawanej za pierwszą linię leczenia zaburzeń lękowych. Terapia ekspozycyjna polega na kontrolowanym i wielokrotnym konfrontowaniu pacjenta z obiektem lub sytuacją wywołującą lęk. Artykuł omawia ocenę lęku, niepotrzebnej unikania produktów, dobór indywidualnych testów oraz organizację wyzwań ekspozycyjnych w warunkach gabinetu, maksymalizujących korzyści terapeutyczne.

 

Źródło: Annals of Allergy Asthma & Immunology, American College of Allergy, Asthma, and Immunology

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Back to top button