Od stycznia podrożał podstawowy lek stosowany u chorych na mukowiscydozę

0

Od 1 stycznia obowiązuje nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Informowaliśmy w artykule dwa tygodnie temu, że Ministerstwo Zdrowia planowało zmienić odpłatność za enzymy trzustkowe, stosowane w terapii mukowiscydozy i tak się stało.

Kreon 25 000, kaps. dojel., 25000 J.Ph.Eur.Lipazy, zdrożał z 11,69zł do kwoty 12,43zł za opakowanie od 1 stycznia 2018 roku.

Sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów – wyjaśnia i uspokajania Ministerstwo Zdrowia.

Na liście refundacyjnej jest też bezpłatny odpowiednik, ale z niższą dawką substancji aktywnych, produkowany przez inną firmę farmaceutyczną.

Lipancrea 16 000 (Enzyma pancreatis), kapsułki dojelitowe, 16000 j.Ph. Eur. Lipazy 60 szt. cena po refundacji dla chorych na mukowiscydozę: 0,00zł

Nowa lista refundacyjna jest do pobrania pod adresem: http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2017/129/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.