Ocet do dezynfekcji w domu? W mukowiscydozie jedynie jako odkamieniacz

Ocet do dezynfekcji w domu? W mukowiscydozie zły pomysł! Jedynie jako odkamieniacz.
0

Ocet nazywany jest tanim pogromcą brudu i zarazków. Przez niezliczoną liczbę serwisów internetowych i papierowych czasopism dla kobiet przewijają się porady jak wykorzystać ocet podczas domowych porządków. Często nazywany jest w mediach domowym środkiem dezynfekującym, zwalczającym wirusy i bakterie.

Domowy ocet nie zabija wszystkich wirusów i bakterii!

W przebiegu mukowiscydozy (w organizmie chorego podczas infekcji) oraz w otoczeniu chorego bardzo często rozwijają się niebezpieczne patogeny: bakterie, wirusy i grzyby, do tych najbardziej niebezpiecznych należą bakterie pałeczki ropy błękitniej (Pseudomonas aeruginosa) oraz gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Są to powszechnie występujące bakterie w środowisku naturalnym, w domach czy szpitalach. Dla większości zdrowych osób nie stanowią dużego ryzyka. Niebezpieczne stają się dla osób z obniżoną odpornością, np. w mukowiscydozie czy pierwotnej dyskinezie rzęsek (gdzie w wyniku choroby dochodzi bardzo często do infekcji płuc).

Ale co z octem?

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku, zwykle 6-procentowy lub 10-procentowy. Rzeczywiście ma właściwości dezynfekujące w stosunku do wielu bakterii i wirusów. Ale nie zabija wszystkich, zwłaszcza tych niebezpiecznych w mukowiscydozie.  Ocet ma za niskie stężenie i część bakterii wytrzymuje krótkotrwały kontakt z octem. Do takich bakterii odpornych na ocet, należą pałeczki ropy błękitniej (Pseudomonas aeruginosa), pałeczki okrężnicy, pałeczki Salmonelli oraz wirusy np. wirus zapalenia wątroby typu C (HCV).

Ocet nie nadaje się do prostej dezynfekcji przedmiotów i powierzchni w domach osób chorych na mukowiscydozę. Ocet nie eliminuje najbardziej niebezpiecznych bakterii w mukowiscydozie, jest po prostu za słaby. Popryskanie powierzchni octem, czy zanurzenie na kilka, kilkanaście minut w occie może być nieskuteczne w walce z wieloma “zarazkami”.

A co z dezynfekcją termiczną sprzętów do fizjoterapii oddechowej (gotowanie we wrzątku)?

Ocet nie nadaje się do prostej dezynfekcji przedmiotów i powierzchni bo nie zabija wielu bakterii i wirusów – jest zbyt słaby. Ale w połączeniu z innymi środkami lub metodami może mieć zastosowanie w dezynfekcji termicznej. Dezynfekcję termiczną można przeprowadzić m.in. za pomocą gotowania w wodzie lub właśnie w roztworze wody i octu (w takim przypadku gotowanie w wodzie w temperaturze wrzenia minimum przez 5 minut eliminuje bakterie, a ocet będący kwasem dodatkowo działa jako rozpuszczalnik niektórych osadów bakteryjnych). Ale skuteczność tej metody nie polega na wyjątkowych właściwościach antybakteryjnych octu, tylko zastosowania wysokiej temperatury gotowania, a ocet jest tylko składnikiem wspomagającym proces.

Ocet nadaje się do rozpuszczania osadów, kamienia np. w wyparzaczach parowych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.