Dlaczego enzymy trawienne podaje się razem z kwaśnymi pokarmami?

Dlaczego enzymy trawienne podaje się razem z kwaśnymi pokarmami?
0

Leki zawierające enzymy trawienne, enzymy trzustkowe składają się z mieszaniny enzymów trawiennych nazywanych „pankreatyną”. W skład pankreatyny wchodzą następujące enzymy trawienne: lipaza, która odpowiada za rozkład tłuszczu, amylaza, której rola polega na hydrolizowaniu skrobi oraz proteazy odpowiedzialne za trawienie białek. Cechą charakterystyczną pankreatyny jest jej aktywność w jelicie cienkim, ze względu na to, że jest wrażliwa na występujące tu zasadowe pH. Tylko w takim zasadowym środowisku działa prawidłowo.

Enzymy trzustkowe (sok trzustkowy) u zdrowego człowieka, jak sama nazwa wskazuje, wydzielane są przez trzustkę. W ciągu doby trzustka produkuje ok. 2 litrów soku trzustkowego. W okresie między-posiłkowym wydzielanie wynosi ok. 0,2-0,3 ml/minutę, ale w wyniku bodźców stymulujących (spożywanie posiłku) może wzrosnąć do ponad 3 ml/min. Sok trzustkowy ma odczyn zasadowy, o pH 7,1–8,4.
U dużej części chorych na mukowiscydozę dochodzi do zaburzeń zewnątrzwydzielniczych trzustki. W wyniku zatkania przez gęsty śluz przewodów trzustkowych, dochodzi do poważnych zaburzeń w wytwarzaniu enzymów trzustkowych. U chorych z mukowiscydozą dochodzi do problemów z właściwym trawieniem pokarmów, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń wzrostu, rozwoju, osłabienia organizmu oraz deficytów witamin.

Dlaczego enzymy trawienne, np Kreon (wysypane z kapsułki, w postaci granulek) podaje się wymieszane razem z kwaśnym pokarmem, sokiem u małych dzieci?

Enzymy trawienne, działają jedynie w zasadowym środowisku. Dlatego w organizmie człowieka w naturalnych warunkach mieszają się w postaci zasadowego soku trzustkowego ze spożywanymi pokarmami, dopiero w dwunastnicy, czyli w początkowym fragmencie jelita cienkiego.

W przypadku potrzeby podawania enzymów trzustkowym w postaci kapsułek, enzymy te musza przebyć dużo dłuższa drogę niż w przypadku naturalnych enzymów.

Apteczne preparaty trzustkowe zawierają małe granulki (minimikrosfery umieszczone w kapsułce), które powoli uwalniają pankreatynę w jelicie. Zaprojektowane są tak, że odporne na działanie kwasu żołądkowego, rozpuszczają się dopiero w środowisku zasadowym dwunastnicy. Dodatkowo mikrosfery upakowane są w kapsułkę, która chroni zawartość przed kontaktem z pokarmem w ustach, przełyku i ułatwia połknięcie i “przetransportowanie” zawartości.

U małych dzieci, ze względu na możliwe problemy, brak umiejętności połykania kapsułek, lekarz czy dietetyk może zalecić otwieranie kapsułek i podawanie samych granulek razem z pokarmem lub sokiem. I tutaj dochodzimy do pytania, dlaczego takie wysypane z kapsułki granulki podawać tylko z kwaśnym pokarmem, kwaśnym sokiem? Ponieważ, podanie z zasadowymi pokarmami, sokami, uszkodzi minimikrosfery preparatu i enzymy trawienne uwolnią się za szybko, na łyżeczce albo w ustach dziecka i w aktywnej formie dostaną się do żołądku, gdzie pod wpływem kwaśnego soku żołądkowego ulegną zniszczeniu. Uwolnione z minimikrosfer enzymy trawienne mogą też działać drażniąco na jamę ustną, przełyk dziecka. Oczywiście, mowa jest wyłącznie o momencie podania enzymów wysypanych z kapsułki, np. na łyżeczce, do ust dziecka, a nie posiłku.

Kwaśnym pokarmem może być np. mus jabłkowy, ananasowy, kwaśny dżem. Kwaśnym napojem może być sok jabłkowy, pomarańczowy lub ananasowy.
Enzymów trzustkowym (wysypanych z kapsułki) nie należy podawać razem z zasadowymi produktami, do takich należy np. mleko, którego nie powinniśmy używać do podawania na łyżeczce razem z granulkami z kapsułki (na łyżeczce granulki powinniśmy podać z kwaśnym pokarmem, ewentualnie z wodą). Mowa jest wyłącznie o momencie podania enzymów do ust dziecka, a nie posiłku, który może składać się z mleka, czy produktów o zasadowym odczynie.

Pamiętaj, że podawanie enzymów trzustkowych musi zostać skonsultowane lub zlecone przez lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.