Ból ucha przy wydmuchiwaniu nosa

3

budowa ucha

Chorzy na mukowiscydozę, dyskinezę rzęsek, ale też wiele innych chorób skarżą się na ostry ból ucha podczas wydmuchiwania nosa? Czy to normalne lub niebezpieczne? Dlaczego odczuwają taki ból?

U zdrowego człowieka ciśnienie powietrza w przewodzie słuchowym zewnętrznym oraz w trąbce słuchowej (Eustachiusza) i jamie bębenkowej jest identyczne, a błona bębenkowa nie jest nadmiernie napięta w żadnym z kierunków.

Są jednak sytuacje w których może dochodzić do nieprawidłowego wzrostu bądź spadku ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym i trąbce słuchowej:

 • niedrożność trąbki słuchowej (zmiany zapalne np. towarzyszące mukowiscydozie, alergiczne lub nieżytowe obrzęki, bardzo poważne skrzywienie przegrody nosa),
 • niedrożność przewodu słuchowego zewnętrznego (ciało obce, zatkanie woskowiną, zatyczki w uszach).

Jakie są skutki zaburzenia równowagi ciśnienia?

wydmuchiwanie nosa u chorych na mukowiscydozęW przypadku nagłego wzrostu lub spadku ciśnienia osoba zaczyna odczuwać dotkliwy ból. Spowodowane jest to przesunięciem, wygięciem błony bębenkowej w kierunku strefy niższego ciśnienia.

Dlaczego boli w czasie wydmuchiwania nosa?

Jeżeli mamy zapalenie ucha, nieżytowe obrzęki, zapalenie zatok to może dochodzić do niedrożności przepływu powietrza od strony trąbki słuchowej. Wydmuchiwanie nosa może w takiej sytuacji doprowadzić do obniżenia ciśnienia w trąbce słuchowej i jamie bębenkowej, a przewężenie i niedrożność może zadziałać jak zastawka zwrotna (wyprowadzając powietrze z jamy bębenkowej, ale nie pozwalając na późniejsze samoczynne wyrównanie ciśnienia). Oczywiście niskie ciśnienie w jamie bębenkowej powstałej podczas wydmuchiwania nosa sprawia ból.

Jak poradzić sobie z takim bólem ucha?

Każdy objaw chorobowy, zwłaszcza w chorobach przewlekłych, takich jak mukowiscydoza, trzeba konsultować z lekarzem!

Doraźnie, zawsze można spróbować wyrównać ciśnienie. Jest to metoda znana płetwonurkom, którzy często doświadczają podobnego zjawiska różnic ciśnień i bólu ucha.  Jak? Zatykamy palcami nos (chwytamy za nos) i staramy się dmuchnąć w nos jak przy smarkaniu nosa. Możemy też wielokrotnie przełykać ślinę oraz poruszać energicznie żuchwą (tak jak przy ziewaniu).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. daria mówi

  ja skutecznie pozbyłam się bólu ucha po zawianiu specjalnym sprayem fonix z olejkami. Parę razy nim psiknęłam i szybko odczyłam ulgę

  1. Asia mówi

   Dobrze wiedzieć, kiedyś miałam duży kłopot z uchem i pojawiła się podwyższona temperatura. Myślałam, że takie produkty są na receptę i z rana stałam z dzieckiem u lekarza w mega wielkiej kolejce. Teraz jestem mądrzejsza.

 2. milagros mówi

  też podobny problem miałam ostatnio. u mnie było tak, że po smarkaniu nosa zaczynało mnie delikatnie boleć ucho. ale psiknęłam sobie raz czy dwa sprayem do uszu Fonix i on bardzo szybko przyniósł mi ulgę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.