Tlenek azotu w terapii zakażeń prątkami niegruźliczymi u chorych na mukowiscydozę

0

Firma biotechnologiczna AIT Therapeutics zaprezentowała wyniki badań klinicznych fazy  II preparatu zawierającego tlenek azotu w terapii zakażeń prątkami niegruźliczymi u chorych na mukowiscydozę (CF).

Tlenek azotu jest naturalnie występującym gazem, który może ograniczać zakażenia płuc i w konsekwencji prowadzić do poprawy funkcji oddechowych u osób z CF.  Infekcje dróg oddechowych są główną przyczyną progresji choroby, prowadzącej do śmierci pacjentów na mukowiscydozę. W związku z tym, istnieje duża potrzeba stworzenia leków i terapii umożliwiających walkę z tego typu patogenami wywołującymi zakażenia płuc w mukowiscydozie.

Mikobakteriozy to choroby wywoływane przez prątki niegruźlicze (NTM), które u chorych na mukowiscydozę mogą prowadzić do poważnego obniżenia sprawności płuc.

Firma biotechnologiczna AIT Therapeutics przeprowadziła badania kliniczne z użyciem tlenku azotu na pacjentach zakażonych prątkami Mycobacterium abscessus complex (MABSC). Naukowcy podawali go przez 21 dni (14 pierwszych dni w pięciu sesjach po 30 minut każda, a następnie w 3 sesjach dziennie po 30 minut).

Miesiąc po terapii tlenkiem azotu funkcje oddechowe u pacjentów poprawiły się o 3,7% (w badaniu FEV1). Poprawiły się również wyniki sześciominutowego testu marszowego (6MWT). Tlenek azotu ograniczał też rozwój prątków Mycobacterium abscessus.

“Planujemy kontynuować badania kliniczne i sprzedaż leku w Izraelu, USA i UE w 2019 roku” – informuje firma AIT Therapeutics.

 

fot. prątki Mycobacterium tuberculosis (George P. Kubica)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.