Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) a zachorowalność u dzieci z CF

0

Nowe badania wskazują na związek między koinfekcjami bakteriami opornymi na metycylinę a zwiększoną zachorowalnością, zwłaszcza u dzieci wielokrotnie hospitalizowanych (w grupie osób chorych na mukowiscydozę).

Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) jest najważniejszym patogenem zakażeń u dzieci z CF. Od lat notuje się wzrost występowania szczepów tej bakterii opornych na metycylinę (MRSA) u chorych na mukowiscydozę.

Naukowcy z Arkansas Children’s Hospital Cystic Fibrosis Care Center odnotowali gigantyczny wzrost liczby przypadków infekcji wywołanych przez MRSA. Częstość występowania MRSA z 1% w 1997 roku wzrosła do 49% w roku 2009, z czego 68% to były szpitalne szczepy (HA-MRSA). Wykazano też transmisję patogenów między członkami rodziny oraz obniżenie wieku nabycia MRSA.

Z badań wynika, że dzieci z MRSA mają gorsze powikłania płucne i są częściej hospitalizowane, częściej trzeba stosować wziewną antybiotykoterapię. Naukowcy zwracali też uwagę na gorsze rokowania w przypadku koinfekcji MRSA i Pseudomonas aeruginosa.

Na podstawie: American Journal of Infection Control
fot. bakterie MRSA w mikroskopie elektronowym (NIAID)

Koinfekcja – sytuacja, kiedy dochodzi do jednoczesnego zakażenia dwoma lub więcej czynnikami chorobotwórczymi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.